Blog, Management

Jak bojovat s prokrastinací?

Prokrastinace. Sprosté slovo, nebo běžná realita?

Pojem prokrastinace – tedy chorobné odkládání náročných úkolů, není jen moderním termínem dnešní doby. S prokrastinací se potýká spoustu  obchodníků ale i pracovníků na manažerských postech. Jak a proč s ní úspěšně bojovat?

S prokrastinací se potýká spoustu obchodníků ale i pracovníků na manažerských postech. Jak a proč s ní úspěšně bojovat?

Už jste někdy zažili moment, kdy se Vám do něčeho nechce? Tedy přesně jste věděli, co byste měli udělat, ale nějakým záhadným způsobem jste to museli odložit, protože přece bylo nutné ještě uvařit čaj, vyřídit hovor s kolegou, podívat se na příchozí e-maily, nebo na to prostě dnes nezbyl čas ?

Většinou máme tendenci odkládat ty úkoly, které provádíme poprvé, jsou pro nás obtížné, vyžadují změnu našich návyků, nebo nám přináší stres. Zejména úkoly, které sice vedou k dlouhodobým pozitivům jako je zhubnout, naučit se cizí jazyk, přestat kouřit, mít domluvené schůzky nebo mít pořádek ve své administrativě se skládají z mnoha drobných a pravidelných kroků, za kterými ale nevidíme okamžitý výsledek.

Výsledek je vidět až s odstupem určité doby. A protože většina z nás je nastavena na preferenci činností, které přináší okamžitý zisk – čokoláda, hamburger, výhra v loterii, uvolnění po vykouření cigarety, tak často převládne emoční strana mozku nad racionální.

Jak tedy zvítězit nad nechutí pustit se do nepříjemných povinností?

  1. Napište si seznam cílů, kterých chcete skutečně v horizontu půl roku až roku dosáhnout a napište proč jsou pro Vás důležité. Mějte tento seznam denně na očích.
  2. V denním režimu a seznamu činností udělejte ty “nepříjemné” vždy hned na začátku – nestane se tak, že na ně nezbyde čas 🙂
  3. Udělejte si z těchto činností rutinu stejně jako si každý den čistíte zuby či myjete ruce.
Doporučuji knihu a webovou stránku pana Petra Ludwiga “Konec prokrastinace”, ve které najdete řadu dalších tipů na ovládnutí své mysli a překonání pasti chorobného odkládání.

Přeji hodně úspěchů a radosti v dosahování Vašich dlouhodobých cílů! 🙂

SDÍLEJTE S OSTATNÍMI

Zaujal vás článek?

Podělte se o něj s ostatními na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn