Blog, Marketing

Na většinu skvělých věcí jsem přišel “omylem”

Pokus a omyl je součástí života

Pozoruju růst a vývoj naší 13. měsíční dcery Klárky. Často se neubráním myšlenkám na to, kde by spousta dospěláků mohla být, kdyby byli také tak vytrvalí, neústupní (a hlasitě prosazující své mínění) a nic si nedělali z počátečních neúspěchů, jako právě děti. Naučit se chodit je věc nadmíru nelehká. Vlastně jde o sérii tisíců pádů, než přijdete na tu správnou variantu. Ale Klárka si nikdy nestěžovala. Když spadla, ihned to zkoušela podruhé, potřetí, po sté… Vždy ale spolehlivě ukázala úsměv pokaždé, když se jí alespoň na 3 vteřiny podařilo udržet rovnováhu. Teď objevila schody. Dělá jí ohromnou radost, když může sama vylézt nahoru do mé pracovny, a vůbec ji netrápí, že neví jak dolů 🙂 A když se jí něco líbí nebo povede, umí si zatleskat. Spousta lidí si dnes stěžuje na nejistou nepředvídatelnou dobu. 

Máme jedinou jistotu

A právě v tom to je. Jediná jistota je v nejistotě. Tedy to, že svět kolem nás je každý den jiný a proto abychom byli úspěšní, se musíme měnit také. Kdo se změnou / vývojem přestane, ustrne.  Když jsem budoval obchodní týmy, vždy jsem měl plán jak, čeho a proč chci dosáhnout. Nikdy však cesta nebyla tak “přímá” jako v mých plánech. Vždy přišly překážky (většinou chodí ve skupinkách :-), obtížné momenty a chvilky, kdy jsem měl chuť se vším seknout. V tomto momentě pro mě bylo důležité moje PROČ a schopnost upravit původní plán. Upravit, poučit se – “tudy cesta nevede protože” a chyby neopakovat. Takže mé úspěchy jsou spíš sérií rad kudy a proč se nevydat. Ta nejsprávnější cesta se pak touto vylučovací metodou zjeví sama.  Nechal jsem si odvyprávět snad tisíc příběhů od úspěšných jednatelů firem, jak dospěli k takovému úspěchu k podnikání. A víte co? Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by řekli “Ráno jsem se probudil s myšlenkou, že budu prodávat ledničky a vybuduju řetězec elektroprodejen”. Většinou to byl daleko barvitější a většinou i humorný příběh o tom, jak se z původně řezníka, přes provozovatele večerky s ledničkou, stal člověk, který má 1.400 zaměstnanců.

Rada na závěr

  1. Plňte si své sny.
  2. Věřte si. Jste ti praví, kteří už na samém počátku svého života porazili miliony ostatních a vyhráli svůj první závod! 🙂
  3. Nastavte si cíl, proč ho chcete dosáhnout a jak na to půjdete.
  4. Nebojte se chyb! Buď se vám vše povede, nebo se naučíte, že tudy cesta nevede.
  5. A nezapomeňte si zatleskat, když se Vám něco povede 🙂

SDÍLEJTE S OSTATNÍMI

Zaujal vás článek?

Podělte se o něj s ostatními na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn