Blog, Management, Obchod

Proč je dobré se obklopovat proaktivními lidmi

Už je čas pane učiteli

Za svou praxi budování prodejních týmů jsem dávno opustil ideál, že najdu hotového a šikovného obchodníka – ti šikovní, pokud je skutečně někdo hodně nenaštve, se ani o změnu práce nezajímají a užívají si úspěchů a skvěle zavedené praxe u stávajícího zaměstnavatele. Často nezbývá než zvolit člověka, který s obchodem sice nemá předešlé zkušenosti ale je ochotný na sobě pracovat

Zde se však “láme chleba” a povětšinou již v prvních dnech se projeví, jak vážně to kandidát myslí. Často se dělí na dvě skupiny – proaktivní a reaktivní. Již samotný pojem “proaktivní člověk” v mnohých vyvolává představu jakéhosi “Hujera”, který se snaží podlézat a být ve všem první. Tak to ovšem není. Jde o přístup k životu a jeho výzvám v momentě, kdy před nás postaví nějakou překážku.

Jak rozpoznat reaktivní a proaktivní nastavení?

Reaktivně nastavené osoby poznáte snadno podle toho jak komunikují. Při obědové pauze po společné poradě, kde vedení společnosti odprezentovalo nový informační systém, jsou to často právě reaktivně nastavení kolegové, kteří vedou diskuze na téma “slyšeli jste co to zase vymysleli? Jako kdybychom toho neměli už tak dost..s touto firmou to jde skutečně z kopce”. Pokud některý z chápavých kolegů po několikadenním naslouchání “nářků” dotyčného v dobré víře namítne, že by možná pomohla změna firmy..dotyčný často velmi pohotově odvětí “A kde by mě vzali, vždyť je to všude o protekci”.

Reaktivní lidé se často staví k překážkám a výzvám s odporem, kdežto proaktivní lidé se snaží přijít na kloub, jak novou výzvu překonat – jak z ní vytěžit pozitivum a něco nového se naučit. Reaktivní lidé svádí své neúspěchy na “osud” a na své okolí, které nemohou ovlivnit a nechají se životem “táhnout” – protože co s tím můžou nadělat? Tak to prostě je! Při dotazu na objektivní neúspěch reaktivní lidé nikdy neuvádí své pochybení ale svádí vinu na okolí, nedostatečnou podporu či se staví do role oběti, která běh věcí nemohla nijak ovlivnit.

Proaktivní lidé při dotazu na svůj neúspěch, vždy nejprve přemýšlí nad tím, co oni sami mohli udělat lépe, jak se do příště poučí. Proaktivní lidé ví, že mohou svůj život ovlivňovat a jejich úspěch je závislý na aktivitách, které musí vyvinout, pokud chtějí stav změnit ve svůj prospěch.

Okruh vlivu a okruh zájmu

V některých publikacích, jako je třeba skvělá kniha “7 návyků skutečně efektivních lidí” se můžete setkat i s pojmem “Okruh vlivu” a “Okruh zájmu”.

Reaktivní lidé často věnují většinu volného času a pozornosti tématům obecné povahy, které se jich přímo netýkají a z podstaty věcí nemohou ani vývoj těchto událostí ovlivnit. Jde o obecné diskuze o stavu politické scény, globální mír, vývoj cen, míru nezaměstnanosti, tání ledovců či přejeté klokaní mládě v Austrálii. Je to však “bezpečná zóna” témat, které odvádějí pozornost od aktivit, které by mohly život dotyčného zlepšit a ubírají mu tak na kvalitě života. Nevyžadují však žádnou účast a aktivitu dotyčného.

Proaktivní lidé se snaží svých 24 hodin využít maximálně efektivně a ve svůj prospěch. Proaktivní lidé pečlivě zvažují, zda dají přednost 45 minutám stráveným u večerních negativních zpráv z druhého konce planety, nebo si zajdou místo toho zacvičit a zlepší svou zdravotní a psychickou pohodu. Svou volbou aktivit, které můžeme ovlivnit (jídlo, partner, práce, okruh svých známých, trávení volného času), rozšiřujeme vědomě “okruh vlivu” a můžeme tak být aktivní tvůrci vlastního života – nikoli jen pasivní pozorovatelé.

Proč se obklopovat proaktivními lidmi?

Se kterou skupinou lidí byste rádi trávili volný čas? S věčnými stěžovateli na život, na práci či politiku, nebo s energickými lidmy, kteří Vám ukážou jak sami překonali nějakou překážku a díky tomu dosáhli úspěchu nebo jen pozitivní změny v pracovním či osobním životě?

Život není černobílý a nedá se říct, že by někdo byl vždy a za každých okolností čistě proaktivní nebo reaktivní. Navíc konstruktivní a vyvážená kritika, na rozdíl od reaktivního přístupu, může být nositelem pozitivních změn. Do svých pracovních týmů si však snažím vybrat spíše proaktivní osobnosti, které hledají řešení místo kupy výmluv.

Získejte kontrolu nad svým "dálkovým ovladačem"

Jak by asi vypadal svět, kdybychom všichni primárně věnovali svůj čas a pozornost pouze takovým oblastem našeho života, které můžeme ovlivnit? A navíc hodili za hlavu všechny starosti a obavy z oblastí, které prokazatelně nemůžeme svým přičiněním ovlivnit. Věřím, že každý z nás vlastní “dálkové ovládání svého života” a má ve spoustě činností právo volby. Chcete ztlumit negativní zprávy? přepněte kanál. Chcete se naučit cizí jazyk? Studujte. Chcete zkvalitnit vztahy s vašimi blízkými? Vypněte televizi. Chcete rychleji dosáhnout svých cílů? Zvolte vyšší rychlost. Chcete zhubnout? Přepněte na na program věnovaný Vašemu zdraví. Ovladač svého života máme pouze ve vlastních rukou a ve své hlavě.

Při snaze o změnu ve Vašem životě, se můžete setkat s lidmi, kteří občas vetují tyto aktivity větou “A co když to nevyjde? Raději se drž při zemi, nic neměň a zbytečně neriskuj”.

Ale. Co když to vyjde? 🙂

SDÍLEJTE S OSTATNÍMI

Zaujal vás článek?

Podělte se o něj s ostatními na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn